Blog

Niçin Kendimi Sürekli Gergin Hissediyorum?

03 Ekim 2019

Farkındalık, en basit haliyle ifade etmek gerekirse, açık ve sevgi dolu bir tutumla yaşadığımız anın içinde neler olduğunu bilinçli bir şekilde anlama halidir. Önyargısız, olan olayları ve durumları reddetmeden, kendini gündelik hayatın hızına kaptırmadan burada, bu anın içinde olmaktır.

Sabah uyandığınızda, size bir şey sorulduğunda, çocuklarınızın yüzündeki en ufak gülümsemeyi fark ettiğinizde ya da birileriyle küçük ya da büyük bir anlaşmazlık yaşadığınızda eğer o anın içindeyseniz buradasınız demektir. Bu şekilde enerjinizi boşa harcamaz, olan bir şeyi olduğu sırada fark edersiniz. Bilinçli bir şekilde yaşanılan anın içinde bulunma hali, hem kendinize hem de etrafınıza olan tutumunuzun değişmesini sağlayabilir. Bu değişiklik kendiliğinden gerçekleşir. Öyle davranmak zorunda olduğunuz için değil içinizden geldiği için… (Snel,2016)

Peki bu hayat koşturmacasının içinde nasıl “farkında” olalım?

Öncelikle kendinize ayıracağınız, kendinizi dinleyeceğiniz sadece o anı hissedeceğiniz, içtiğiniz kahvenin, yediğiniz kekin tadını ve aromasını doyasıya hissedeceğiniz anlar yaratmanızı öneririm. Gün içerisinde bir 15 dakika mesela?

Vakit buldukça doğada zaman geçirmek, bulutların geçişini izlemek, sevdiğin bir şarkının sözlerini hissederek dinlemek gibi kolay etkinliklerle anda kalmayı, anı hissetmeyi yaşayabilirsiniz.

Aynı şekilde çocuklarınıza da böyle anlar sunmaya gayret göstermenizi öneririm. Bu o kadar önemli ki hem kendimiz hem çocuklarımız hem de insanlık için...

Sevgiler..

Klinik Psikolog Rana FIRAT

Yorum Bırak